Współpracuj z nami

Ubranka dla psów z nadrukiem

Barwne tkaniny wzorzyste mogą być tkane lub drukowane. W tkaninach drukowanych wzór jest naniesiony na powierzchnię tkaniny przez odciśnięcie go za pomocą elementów drukujących. Najdawniejszy sposób drukowania tkanin polegał na użyciu stempla drewnianego, na którym był wyżłobiony rysunek wzoru. Przez wielokrotne odciskanie stempla powleczonego odpowiednią farbą uzyskiwano tkaninę pokrytą wzorem na całej powierzchni.

W średniowieczu tkaniny ręczne drukowane tym sposobem cieszyły się dużym powodzeniem. Ich popularność wynikała stąd, że wzory drukowane na tkaninach, często zlotem lub srebrem, naśladowały kosztowne tkaniny (brokaty) o wzorach uzyskiwanych techniką tkacką, a które ze względu na wysoką cenę były dostępne tylko dla zamożnych. Co przyczyniło się do Wynalezienie z końcem XVIII w. maszyny drukarskiej oraz rozwój chemii barwników spowodował tkanin drukowanych. rozkwit techniki druku i ogromne rozpowszechnienie tkanin drukowanych. 
Dres dla psa z nadrukiem

Obecnie większość wzorzystych tkanin stosowanych do wyrobu ubranek dla psów, zwłaszcza tkanin cieńszych, stanowią tkaniny drukowane. Najczęściej są to tkaniny bawełniane i bawełnopodobne (np. kretony, batysty), poza tym tkaniny lniane, jedwabne oraz cienkie tkaniny wełniane i wełnopodobne. Znanych jest obecnie kilka sposobów przemysłowego drukowania tkanin.

Najbardziej rozpowszechniony jest druk rotacyjny, zwany też maszynowym, oraz druk filmowy. Zasada druku rotacyjnego polega na naniesieniu na tkaninę ubranka farby za pomocą obracającego się miedzianego wału drukarskiego z wyrytowanym wklęsłym rysunkiem wzoru. W maszynie drukarskiej wybielona lub wybarwiona tkanina przesuwa się między wałem drukarskim a obracającym się dookoła swej osi bębnem ciśnieniowym, który dociska tkaninę, do wału drukarskiego. Wklęsłości na wale drukarskim wypełniają się zagęszczoną farbą, nanoszoną za pomocą wałka zanurzonego w korycie z farbą drukarską. Nadmiar farby z powierzchni wału drukarskiego zgarnia nóż przylegający ściśle do jego powierzchni. Każdy kolor wzoru na ubranku dla psa drukuje oddzielny wał drukujący, a więc wzory wielobarwne są drukowane na maszynie wyposażonej w tyle wałów drukujących i zespołów nanoszących farbę, ile kolorów ma wzór. Na każdym wale wyryty jest fragment wzoru, który ma być wydrukowany w jednym kolorze.

Tkaniny z których szyjemy ubranka dla psów drukuje się jednostronnie, ale znane są również maszyny drukarskie, które pokrywają jednocześnie obie strony tkaniny. Technika druku rotacyjnego jest wydajna, szybka i tania. Techniką tą drukuje się przede wszystkim tkaniny bawełniane i bawełnopodobne o dużych seriach produkcyjnych.

Do nadruków na ubrankach w krótszych seriach stosujemy tzw. druk tzw. filmowy. Druk ten pozwala na uzyskiwanie ciekawszych i bardziej różnorodnych efektów niż druk rotacyjny, m.in. na uzyskanie wzorów o dużych barwnych płaszczyznach. Druk ten stosujemy często do ubranek z bawełny, oraz żorżety.

Do drukowania służą szablony, tj. ramy metalowe z napiętą gęstą siatką nylonową. Szablonów przygotowuje się tyle, ile kolorów występuje we wzorze, który ma być drukowany. Na powierzchni każdego szablonu obrysowuje się fragmenty wzoru, które mają być drukowane w jednym kolorze: Następnie powierzchnie szablonu,  z wyjątkiem miejsc, które mają być zadrukowane, pokrywa się szybko schnącym lakierem. Tak przygotowany szablon kładzie się na tkaninę rozłożoną na długim stole i za pomocą specjalnego urządzenia farba drukarska jest przeciskana przez powierzchnie szablonu. W miejscach nie pokrytych lakierem farba przenika na tkaninę. Po zadrukowaniu tkaniny jednym szablonem i po jej wysuszeniu drukuje się drugim szablonem i innym kolorem pozostałe elementy wzoru. Liczba szablonów - a więc i kolorów - dla danego wzoru może być nawet powyżej Dres dla psa z nadrukiem

Druk filmowy wykonywano dawniej ręcznie. Obecnie technika druku filmowego, dzięki wprowadzeniu szerokiego zakresu mechanizacji prac związanych z przygotowaniem szablonów jak i drukowaniem, stała się techniką maszynową. Oprócz drukarek filmowych z płaskimi szablonami stosuje się drukarki rotacyjne, w których szablon filmowy ma kształt długiego walca. Wszystkie tkaniny są po wydrukowaniu poddawane suszeniu, a następnie parowaniu, które ma na celu utrwalenie barwnika na włóknie, a następnie praniu i wykończaniu (usztywnianie, gładzenie itp.). Drukować można również ubranka dzianiny.

Tkaniny drukowane są pokryte wzorem o charakterze ciągłym na których wzór tworzy kompozycję zamkniętą. Ubranka uszyte z tkaniny o wzorze ciągłym, czyli tzw. z metra, mogą być cięte w dowolnym miejscu. Wzór może równomiernie pokrywać tkaninę lub też stanowić kompozycję zamkniętą brzegiem tkaniny, tworząc jakby szlak. Wzory tkanin drukowanych różnią się charakterem motywów, ich skalą (wielkością), układem kompozycyjnym, stopniem zagęszczenia motywów, jak również zestawieniem kolorystycznym.

Motywy wzoru mogą być małe (do 2 cm), średnie (do 5 cm) oraz duże, dochodzące do 15 cm i więcej. Rozmieszczenie motywów może dać ciekawą kompozycję, jednak najczęściej drukujemy jeden motyw na ubranku.

Koszulka gwiazda Rock-a biała
Elegancka i oryginalna koszulka letnia dla psa, która doda mu szyku i klasy.
Cena od: 70.00 zł
Różyczka ecru
Wygodne posłanie dla psa to jeden z głównych czynników wpływających na zdrowie oraz poprawny rozwój psa, poczynaj
Cena od: 125.00 zł
Kombinezon popielaty futro minky
Gdy zbliża się nowy sezon jesienno-zimowy nasi projektanci pracują w pocie czoła, aby stworzyć nowe, olśniewające
Cena od: 110.00 zł
Ubranka dla piesków płaczcz popielaty
Główny projektant York Design - Pani Gertruda tworzy z myślą o czworonożnych eleganckich damach, ceniących sobie w
Cena od: 60.00 zł
Legowiska